oficiálne stránky neoficiálnej obce...

O obci

 

     Obec Medvecké leží na juhozápadnom Slovensku (48° 05´ severnej šírky a 18° 29´ východnej dĺžky) v regióne Dolné Pohronie. Územno-správne patrí do Nitrianskeho samosprávneho kraja so sídlom v Nitre. Okresným mestom sú Levice.

     Kataster obce sa rozlieha na 5 517 803 m². Nadmorská výška je 160 m.n.m. Tunajšie pôdy patria z hľadiska bonity medzi najlepšie a prevažná časť územia je poľnohospodársky veľmi intenzívne využívaná.

     V súčasnosti nie je Medvecké samostatnou obcou. Administratívne je časťou obce Plavé Vozokany

     Medvecké má výbornú polohu, neďaleko termálneho kúpaliska Podhájska a v tesnej blízkosti známych cyklotrás. Svojim pokojným a tichým vidieckym charakterom má predpoklady stať sa vyhľadávanou oddychovou lokalitou, čo sa dnes už stáva skutočnosťou, keď nám v obci pribúda chalupárov.

Čo u nás môžete vidieť?

 

Dominantou obce je sýpka, ktorá bola postavená ako spoločná sýpka roľníkov ešte pred združstevňovaním. Dodnes slúži svojmu pôvodnému účelu. Zrekonštruovaná bola v roku 2004 a dnes slúži aj na organizáciu spoločenských podujatí.

Škola bola svojpomocne postavená v roku 1937 a slávnostne otvorená 12.júna 1938. Zrekonštruovaná bola v roku 2004. V budove sa učilo do roku 1972. V roku 2008 bola na škole odhalená pamätná tabuľa miestnemu rodákovi, profesorovi Ďuričovi.

Kríž na cintoríne je z polovice 40-tych rokov dvadsiateho storočia a dal ho postaviť prvý richtár Ján Šmatlík. Zhotovili ho kamenári z Brhloviec.

Zvonica ...

Na križovatke ciest pri vstupe na Medvecké víta každého návštevníka impozantný strom Dub letný, ktorý je zaradený v katalógu chránených stromov. Dub v úctyhodnom veku 250 rokov má  obvod kmeňa 578 cm.

Ďalšou zaujímavosťou sú viničné domčeky (pivnice) na kopci nad obcou, z ktorých najstaršie pochádzajú z XVIII. storočia.

Organizácie pôsobiace v obci

 

Vyhľadávanie

TOPlist

© 2009 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode